Corina – Ionela DUMITRESCU – Decan al Facultăţii de Antreprenoriat, Ingineria şi Managementul Afacerilor

Corina – Ionela DUMITRESCU – Decan al Facultăţii de Antreprenoriat, Ingineria şi Managementul Afacerilor

„Fiecare copil pe care-l instruim este un om pe care-l câștigăm.”, Victor Hugo

 „Omul nu e niciodată atât de mare ca atunci când se lasă în genunchi să ajute un copil.”, Pitagora

Studii:

1997 – absolventă a studiilor de licenţă specializarea Economie – Pedagogie, Facultatea de Economie general, Academia de Studii Economice, Bucureşti

1999 – absolventă a programului de studii aprofundate Dezvoltarea economică şi condiţia umană, Facultatea de Economie general, Academia de Studii Economice, Bucureşti

2005 – absolventă a studiilor de doctorat cu teza Componenta ecologică a dezvoltării durabile, , Facultatea de Economie general, Academia de Studii Economice, Bucureşti

2007 – absolventă a studiilor de master, specializarea Management Educaţional, Universitatea “Aurel Vlaicu” din Arad Arad

Ocupaţii:

  • Conferenţiar în cadrul Universităţii POLITEHNICA din Bucureşti, Facultatea de Antreprenoriat, Ingineria şi Managementul Afacerilor (FAIMA), Departamentul de Economie;
  • Coordonator al programului de master Politici Economice Europene, domeniul Economie, Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti, Facultatea de Antreprenoriat, Ingineria şi Managementul Afacerilor (FAIMA), Departamentul de Economie;
  • Titular al cursurilor de Microeconomie şi Macroeconomie, Politici de dezvoltare durabilă, Responsabilitate socială corporativă; Economics for Entrepreneurs; Communication and Negociation Techniques;
  • Decan al Facultatii de Antreprenoriat, Ingineria si Managementul Afacerilor (2020 – prezent)
  • Prodecan al Facultăţii de Antreprenoriat, Ingineria şi Managementul Afacerilor (FAIMA) (2012 – 2017);
  • Director al Departamentului de Economie, Facultatea de Antreprenoriat, Ingineria şi Managementul Afacerilor (FAIMA) (2017 – 2020);
  • Director al proiectului Evaluarea calităţii vieţii în campusul universitar şi identificarea modalităţilor de îmbunătăţire a acesteia 2016 – 2017 al cărui scop a fost să demonstreze că ameliorarea calităţii vieţii studenţilor şi cadrelor didactice este un prim pas către o universitate durabilă;
  • Expert în domeniul protecţiei mediului reprezentând România la acţiuni internaţionale, membru al Comitetului de program privind implementarea Horizon2020-the Framework Programme for Research and Innovation (2014-2020) – Configuration ‘Climate action, environment, resource efficiency and raw materials’.
  • Coordonator al workshop-urilor de antreprenoriat pentru copii (7 – 14 ani) în Universitatea POLITEHNICA din Bucureşti în colaborare cu organizaţia nonguvernamentală UniCo (Universitatea Copiilor); organizarea unor workshopuri ca: Primul meu plan de afaceri; Bugete de Familie, Să vorbeşti în public e uşor!, Managementul timpului, Cum comunică un antreprenor de succes?
  • Membru formator în cadrul unor proiecte pentru dobândirea de către studenţi (licenţă, master, doctorat) sau cercetători postdoctorat a unor competenţe antreprenoriale;