Internship opportunity @US Embassy in Bucharest

Serviciul comercial din cadrul Ambasadei SUA din București oferă studenților care își doresc o carieră în afaceri internaționale, marketing, sau diplomație oportunitatea de a lucra în domeniul comerțului internațional. Veți lucra alături de personalul Serviciului Comercial, ajutând exportatorii din SUA să cerceteze piața românească, să găsească parteneri comerciali și să dezvolte soluții de afaceri internaționale. Sună interesant?

Iată ce vei face:

• Asistență în organizarea proiectelor aflate în derulare, cum ar fi misiuni comerciale, târguri, publicații, seminarii etc
  • Asistență în colectarea de informații pentru cercetarea de piață specifică industriei;
  • Un proiect special poate fi atribuit unui intern, în funcție de nevoile biroului și de capacitățile internului de a finaliza proiectul;
  • Gestionarea conținutului site-ului;
  • Vei răspunde  întrebărilor de afaceri de rutină, dar și depunerii documentelor;
  • Orele de lucru vor fi negociate. Este necesară vestimentație business.

Cine este eligibil?
Pentru a putea candida aplicanții trebuie sa îndeplinească următoarele condiții:

• Să fie înrolați într-un program de învățământ universitar;
  • Să dețină cetățenie română sau americană;
  • Să fie fluenți în limba engleză;
  • Să dețină competențe digitale și bune abilități de comunicare;
  • Să poată aloca minimum 20 de ore/săptămână activităților din cadrul programului, pentru o perioadă de 3 luni;

Acesta este strict un stagiu de voluntariat; stagiarii nu vor primi rambursări monetare pentru munca în cadrul Serviciului Comercial București. Reglementările federale interzic compensarea financiară.

Dosarul de aplicare trebuie să includă:

1. CV-ul actualizat; (în Limba Engleză)
  2. Chestionarul pentru aplicanți – îl poți descărca dând click AICI.
  3. Scrisoare de motivație; (în Limba Engleză)
  4. Adeverință de student;
  5. Copie a documentului de identitate;
  6. Diplome sau adeverințe obținute în urma organizării sau participării în cadrul unor activități relevante pentru domeniul de activitate;
  7. Orice alt tip de document care să releve competențele/abilitățile solicitate în profilul candidatului.

Vezi regulamentul de selecție dând click AICI.

Mai multe detalii despre Serviciul comercial al Departamentului Comerțului din cadrul Ambasadei Statelor Unite ale Americii în România găsiți la https://www.export.gov/welcome;

Participarea la programul de internship a studenților aflați în anul III de studiu, pe o perioadă de minimum 3 luni, asigură echivalarea activității de de practică obligatorie! Dosarele pot fi depuse zilnic, de luni până vineri, la sediul Centrului de Antreprenoriat UPBIzz, situat în clădirea Bibliotecii Centrale UPB, parter, sala P0.2, în intervalul orar 09:00-17:00.